Zájem o nájemní bydlení v Praze strmě roste. Nabídka bytů k pronájmu je ale v Praze nejmenší za posledních osm let.
Menší byty v hlavním městě mizí z nabídek v důsledku zvyšování hypoték, návratu studentů i turistů či válce na Ukrajině a přílivu uprchlíků prakticky okamžitě a podle průzkumu společnosti GarantovanyNajem.cz je v metropoli nejmenší nabídka bytů k pronájmu za posledních osm let.
Banky a stavební spořitelny zaznamenaly v dubnu pokles hypotečních úvěrů o 40 procent, meziročně o více než 60 procent. Menší zájem o koupi vlastních bytů se tak projevuje v nájemním bydlení.
Podle statistiky GarantovanyNajem.cz je v současnosti v metropoli 4700 aktivních nabídek bytů k pronájmu. Během pandemie covidu v letech 2020 a 2021 bylo přitom k dispozici více než 15.000 bytových jednotek. Například v roce 2014 bylo pak podle webu v Praze v nabídce asi 7000 bytů k pronájmu.
„Očekáváme, že se situace ještě zhorší během prázdnin, kdy se lidé obecně více stěhují. Hlavním důvodem je zdražování hypoték a s tím související nedostupnost vlastního bydlení pro řadu především mladých lidí. Záležet bude samozřejmě také na tom, jak se bude vyvíjet situace na Ukrajině,“ uvedl spoluzakladatel služby Viktor Mejzlík.
V Praze se snižuje nabídka nájemních bytů od poloviny loňského roku a na jeho konci se dostala zpátky na předcovidovou úroveň konce roku 2019. „A letos stále dál klesá,“ upozornil odborník na stavebnictví a reality z poradenské společnosti KPMG Josef Kupec. „Důvodem je především neutuchající migrace do Prahy a veliký růst poptávky po nájemném, jak se lidé odklání od vlastnického bydlení, které je kvůli vysokým cenám stále méně dostupné,“ dodal.
Roli rostoucího zájmu o nájmy podle něj sehrálo i ukončení protiepidemickým opatření a s tím související návrat mimopražských studentů. „Vrací se i turisté a opětovně využívají byty ke krátkodobým pronájmům. Počet volných nájemních bytů snížila i poptávka více než 85.000 uprchlíků z Ukrajiny, které přijala Praha a střední Čechy,“ dodal Kupec s tím, že stejné faktory ovlivňují také dostupnost nájemního bydlení v regionálních městech, i když ne až v takové míře.
Ceny měsíčních pronájmů za metr čtvereční meziročně vzrostly ve všech krajských městech. Třeba v Pardubicích ceny vystoupaly o 24,6 procenta, ve Zlín o 18 procent. „Ve studentských městech ceny nájmů během pandemie poklesly až o 20 procent, protože se studenti kvůli distanční výuce stěhovali zpátky k rodičům. V současné době ceny skokově rostou, a to již od loňského září, kdy se studenti začali postupně vracet do sdílených bytů,“ řekl Mejzlík.
V Praze a Brně se ceny nájmů zvýšily o více než 18 procent. „I přesto zde bude poptávka po nájemním bydlení stále vysoká. Lidé budou ochotni obětovat luxus a přestěhují se do starších a nezrekonstruovaných bytů,“ odhaduje Mejzlík.
Průměrné tržní nájemné třípokojového bytu v Praze o výměře 60 metrů čtverečních se dnes podle dostupných dat pohybuje okolo 20.000 korun měsíčně. Byt o stejné podlahové ploše lze pořídit v průměru za 7,5 milionu korun a splátka na 30 let se může vyšplhat přes 27.000 korun měsíčně.
„Některé developerské společnosti zvažují, že nebudou byty prodávat, ale pronajímat, ať už kompletně nebo zčásti. Tento zájem způsobí zajisté nedostatek bytů k pronájmu,“ řekla Veronika Hegrová, obchodní ředitelka portálu Hyponamiru.cz.
Podle odborníků začne přibývat i pronajímatelů, kteří budou s nájemníky uzavírat smlouvy na čím dál kratší dobu. „Pronajímatelům se v současné době kvůli inflaci a dalším faktorům, jako je například zvýšení úrokových sazeb, již pronajímání nemovitostí nevyplatí tak, jako dříve. Aby si výši příjmu pojistili, budou chtít uzavírat s nájemci smlouvy na kratší dobu, klidně jen na půl roku s tím, že po uplynutí doby jim budou zvedat nájemné,“ dodal Mejzlík.
Zdroj: ČTK